Kaip auginti pelėžirnius?

Kaip auginti pelėžirnius?

Šis augalas tikrai nenuvils, jei kelionę pradėsite nuo kokybiškų pelėžirnių sėklų. Pradėjusi skintų gėlių kelionę, sėklytes siunčiausi iš Anglijos ir Amerikos selekcininkų ir augintojų. Taip visada turėjau pačias kokybiškiausias sėklas, be veislių neatitikimų, na ir spalvų įvairovė užburianti.

 

                                 Mirkyti ar nemirkyti sėklas?

 

 Šiuo klausimu yra įvairiausių nuomonių. Mūsų klimato sąlygomis sėklytes reikėtų sėti ankstyvą pavasarį. Pelėžirniai iš tiesų yra labai augūs, tad pasėti per anksti ir laikomi be papildomo apšvietimo gali ištįsti. Mano patirtis tokia, kad sėklas visada mirkau ir jos turi 99% daigumą. Mirkyti reikėtų šaltame vandenyje 24val. Mirkymas suminkština sėklos apvalkalą ir paspartina jų sudygimą. 

                                           Kaip sėti sėklas?

 

Kadangi pelėžirniai išvysto stambią šaknų sistemą, rekomenduoju auginti 'root trainers' auginimo talpose ar kituose giliuose indeliuose.  Auginimo talpas pripildau kompostine žeme, visada sėju ne po vieną, o po dvi sėklytes į vieną vietą. Iki sėkloms sudygstant laikau šiltai, uždengusi plastikiniu dangčiu, vietoje jo galima naudoti plastikinį maišelį. Sudygus dangtis nuimamas ir daugiau juo nebedengiu. Daigeliai auga gan sparčiai, tad sekantis svarbus žingsnis - viršūnėlių nugnybimas. 

                                   Viršūnėlių nugnybimas

 

Sodinukams paaugus apie 10-15 cm, reikia nugnybti centrinio ūglio dalį, paliekant dvi/tris poras lapelių nuo apačios. Toks viršūnėlės nugnybimas paskatins augalą šakotis nuo pat pagrindo ir taip turėsite vešlesnį ir neištįsusį daigelį. 

                                  Kaip sodinti pelėžirnius ?

 

Pelėžirnius į nuolatinę vietą lauke sodinti galima tuomet, kai yra prognozuojamos paskutinės šalnos, lengvam šaltukui jie tikrai atsparūs. Prieš sodinant svarbu praturtinti dirvą maistinėm medžiagom, nes kuo dirva turtingesnė, tuo stipresni ir mėsingesni augalai išauga. Taip pat, ruošiant dirvą, būtina paruošti atramas, nes kvapieji pelėžirniai yra vijokliniai augalai. Mes visuomet ištempiame tinklą tarp medinių kuolų.

                 Kaip ir kada skinti kvapiuosiu pelėžirnius ?

 

Pelėžirniai nėra ilgai vazoje besilaikančios gėlės. Tam, kad pratęsti jų gyvavimą vazoje, reikėtų skinti dar nepilnai išsiskleidus visiems žiedams, viršutiniai 2/3 žiedai turėtų būti neatsivėrę. Tuomet 4/5 dienų pelėžirnių aromaterapija yra garantuota jūsų namuose. Labai svarbu kuo daugiau išskinti žiedus ir neleisti formuotis sėkladėžėms, kuo daugiau skinate- tuo daugiau naujų žiedų sulaukiate. Vasarai persiritus į antrąją pusę, nustoju skinti žiedus ir leidžiu formuotis sėkladėžėms. Vasaros pabaigoje, kai sėkladėžės būna visiškai nurudavusios ir sausos, išskinu jas, tokiu būdu išsaugau sėklas kitiems metams. 

 

 

 

Grįžti į tinklaraštį

Rašyti komentarą