Varpinių augalų antžeminės dalies palikimas per žiemą atlieka struktūrinę funkciją niūriu metų laiku. Akimirka, kai šerkšnas sužiba ant sudžiūvusių augalų šluotelių saulės šviesoje, yra magiška, nors ir trumpalaikė.
Varpiniai augalai reikalauja labai mažai priežiūros, kai kuriuos reikia nupjauti ankstyvą pavasarį, kitiems pavasarį gali prireikti atlikti tik lengvą nudžiūvusios, nunykusios ir negražiai atrodančios antžeminės dalies pašalinimą.
Bet kokie varpiniai augalai kurios priežiūros reikalauja? Kaip ir kada nupjauti varpinius augalus priklauso nuo to, ar jie yra nunykstantys, pusiau visžaliai ar visžaliai.
Bet kokie varpiniai augalai kurios priežiūros reikalauja? Kaip ir kada nupjauti varpinius augalus priklauso nuo to, ar jie yra nunykstantys, pusiau visžaliai ar visžaliai.
KAIP KIRPTI VARPINIUS AUGALUS?
NUNYKSTANČIOS ANTŽEMINĖS DALIES VARPINIŲ AUGALŲ KIRPIMAS
- Dauguma žydinčių varpinių augalų, tokie kaip lendrūnai, miskantai, soros, soruolės, palminės viksvos yra nunykstantys. Kovo pradžioje – tiesiog nupjaukite visus senus stiebus iki pat žemės. Geriausia tai daryti esant lengvam šaltukui ar 0 C temperatūrai, kuomet stiebai yra tvirti, taip juos daug lengviau kirpti, o ir augalai nebus dar pradėję leisti naujų ūglių.
- Genėjimui naudokite sekatorių, suimant ir pašalinant kiekvieną praėjusių metų stiebą iki pat žemės, jeigu kerpate vėliau ir jau matosi nauji žali ūgliai, tuomet kerpant palikite apie 10 cm senosios antžeminės dalies, kad nepažeistumėte naujų ūglių. Na, o jei krūmai yra tikrai dideli ir seni, galima palikti net ir 20 cm aukščio stiebus. Ši procedūra nėra lengva, nes krūmai kartais yra labai dideli, o jeigu jų dar ir daug, genėjimas gali pareikalauti daug pastangų ir tikrai aštrių įrankių. Tokiu atveju rekomenduojama naudoti gyvatvorių žirkles arba elektrinius, gyvatvorėms genėti skirtus prietaisus. Prieš pradedant dirbti su elektriniais prietaisais patariu gerai apžiūrėti kerus ir patikrinti ar juose nėra žiemojančių ežiukų ar kitų gyvūnėlių.
- Galite susumulkinti senus stiebus ir juos palikti kaip mulčią aplink augalus arba kompostuoti.
Varpiniai augalai su nunykstancia antžemine dalimi:
- Miskantai
- Lendrūnai
- Soros
- Soruolės
- Hakonės
- Palminės viksvos
- Melvenės
- Virblės
- Šluotsmilgės
VISŽALIŲ IR PUSIAU VISŽALIŲ VARPINIŲ AUGALŲ GENĖJIMAS
Visžaliams, pusiau visžaliams varpiniams augalams genėjimas šie tiek skiriasi. Mūsų klimato salygomis populiariausi yra viksvos , eraičinai, mėlitai.
- Jeigu po žiemos krūmas išlaikė spalvą, tereikia ji prakedenti rankomis, pašalinti nurudavusius, nudžiūvusius stiebus, ar nurudavusius galiukus.
- Jeigu visžalis ar pusiau visžalis augalas per žiema nurudavo, buvo prispaustas sniego ar išdžiuvo, galima drąsiai kirpti iki pat žemės, jis tikrai atžels.